Vastlapäev

Algus / Teated / Vastlapäev
Vastlapäev

Meie Eesti kultuuri hoidmine ja südames kandmine saab omasemaks ikka ise tehes ja heaks eeskujuks olles. Meile on väga oluline teada ja tähistada meie oma Eesti rahvakalendri tähtpäevi nii, et need saaksid meie lastele tuttavaks, mõistetavaks ja armsaks. Eesti kultuuri hoides väärtustame esivanemate pärandust ja eestluse kestvust. Lustlikku vastlapäeva!

Rõõmutarekese rõõmus pere, eesotsas Annika ja Kristaga, mõtlesid välja vastlapäeva seikluse, kus igas põnevas punktis ootasid lapsi traditsioone ja lusti täis mängud/tegevused.

1. PUNKT ÕUESÕPPEKLASS – Krista eestvedamisel regilauluna vastlalaulu laulmine ning vastlakommete tutvustamine. Vastlavurri tutvustamine – vurri valmistamine oli pereisa ja suuremate poiste ettevõtmine. Valmistati seda sea varbaluust. Vurri nimetati – uuriluu, vurrluu, uristi, vurrkont.

2. PUNKT JALGPALLIVÄLJAK – mäng „Sigade ajamine põllule“Sea näo ja sabaga puukändude veeretamine ühest väljaku otsast teise aedikusse (jalgpallivärav). „Põllul“ oli kuus siga. Koostöö edendamiseks, üksteisega arvestamiseks veeretasid ühte kändu kaks last.

3. PUNKT KELGUMÄEL – vastlaliu laskmine kelgumäel pepulaudadega. Iga rühm märgistas (guašši vesi veepritsipudelis) oma liupikkused lumele kokkulepitud värviga. Pikima liu lasteaia kelgumäel sõitis Krattide rühmast Tuule, teise koha saavutas Krattidest Karl Arthur ning kolmandale kohale platseerus Naerupallide rühmast Jagor.

4. PUNKT NAERUPALLIDE VÄLJAK – kada meisterdamine ja õuealalt välja ajamine. Vastlapäeva õhtul, kui seajalad söödud ja pime tulema hakanud tulnud külanaised kokku. Igaüks toonud vanad riideräbalad, mis pandi kokku suurde keramoodu koti sisse. Kui see valmis sai võeti puupulgad ja veeretati kada teise küla karjamaale – sellega arvati aetavat kõik halb kaugele. Iga laps sõlmis oma halva mõtte, teo või harjumuse riidest ribaga kokku. Need “halvaga” täidetud „riidepallid“ pandi koti sisse, seoti kinni ja aeti ühiselt puukeppide abil lasteaia õuealalt välja.

5. PUNKT NAERPALLIDE MAJA KATUSE ALUNE – mäng „Seale saba taha panek“

Kõik punktid väga meeldisid nii lastele kui ka täiskasvanutele – saime muremõtted ühte kotti ja lasteaiast välja, pikad liud linade kasvuks, teiste kaasabil sigadele sabad taha, koostööd tehes sead aedikusse ning Kristaga laulda ja kõik vajalikud kombed selgeks!

Head vastlapäeva!

See artikkel on avaldatud rubriigis Teated. Lisa lemmikutesse kasutades püsilinki.