Kas peaks nägema vaeva prügi sorteerimise ja tühjade pudelite kogumispunkti viimisega? Kui kõik prügi kokku ühte prügikasti visata, läheb see ju ka lõpuks prügimäele ning laguneb seal varem või hiljem. Seega ei tohiks südametunnistus siinkohal piinata?
Võib-olla siiski peaks? Teades, kui kaua asjade lagunemine looduses tegelikult aega võtab.
Naerupallide rühma lapsed alustasid 17.mail 2018 katsega “Prügi kõdunemine”. Mulla alla sai maetud plastpudel, klaaspurk, konservikarp, kilekott, õunasüda ja paberkott. Nüüd pool aastat hiljem kevadel mahamaetud prügi üleskaevates selgus, et loodus on õunasüdamega oma töö teinud – see oli lagunenud. Samuti oli lagunemismärke paberkotil. Ülejäänud prügi juures lapsed muutusi ei täheldanud.
Me kõik puutume iga päev kokku jäätmetega – oleme ise nende tekitajad. Selleks, et hoida meie elukeskkonda inimväärsena ja loodussõbralikuna, peaksime tekkinud jäätmed võimalikult keskkonnasõbralikult koguma ja käitlema. Hoiame loodust!
Teadmiseks:
Klaaspurk miljon aastat? Hea küll, tegelikult ei tea keegi ju päriselt, kas klaaspudeli lagunemine vältab miljon aastat, sest keegi ei ole seda protsessi nii pika aja jooksul jälginud. Kindlalt saab aga väita, et kui klaaspudeleid ümber ei töödelda, võtab nende lagunemine aega väga kaua. Klaas koosneb suures osas ränist samast ainest, millest liiv ning ei lagune isegi kõige karmimates keskkonnatingimustes.
Kilekotid umbes 500 aastat? Kilekottide lagunemine võtab tõepoolest kaua aega. Asi polegi nii hull, kui nad puutuvad kokku õhuga siis võib kuluda 10-20 aastat. Maa sisse maetud kilekotid lagunevad aga 500-1000 aastat, sest bakterid ei tunnista toiduks kilekottide põhimaterjali polüetüleeni.
Plastpudelid umbes 500 aastat? Plastpudelite probleem on sama, mis kilekottidel. Enamik limonaadi- ja veepudeleid koosnevad polüetüleen-tereftalaadist, naftast valmistatud ainest, mis maa sisse mattununa laguneb väga pikka aega.
Ajalehed kaks kuni neli nädalat või kauem. Paber näib olevat materjal, mis maa sisse maetuna kiiresti loodusega üheks peaks saama. Teoreetiliselt peakski nii olema, kuid mõnikord võib maetud ajalehtede lagunemine võtta bakteritele ebasoodsate olude tõttu tunduvalt kauem aega. Näiteks on prügimägedel prügi uurinud teadlased leidnud isegi 15 aasta vanuseid loetavaid ajalehti.
Õunasüda mõned kuud. Kompostihunnikusse või aianurka visatud õunasüda laguneb mõne nädala või kuuga.