EMAKEELEPÄEV

Algus / Teated / EMAKEELEPÄEV
EMAKEELEPÄEV

14.märtsil tähistasid rühmad emakeelepäeva.

Lõvisüdamed mõtisklesid selle üle, mis on emakeel. Laste arvates on eesti keeles ilusamad sõnad EMA, KALLIS, PALUN. Veel arutleti, et eesti keeles on ühesugusel sõnal mitu tähendust: näiteks tuli, mis põleb ja keegi tuli. Tee- rada, mida mööda käid, ja tee, mida saab juua. Loeti E. Raua raamatut ,,Peep ja sõnad“ ning vaadati raamatu lõbusaid illustratsioone. Lapsed püüdsid selgitada tuntud kõnekäändude tähendust – sõnad olid justkui tuttavad, aga ritta pannes võivad tähendada mõnikord hoopis midagi muud. Lõpuks luges Tim Kustav oma luuletuse, mille ta oli õppinud lasteaia luulepäevaks.

Kratid vestlesid, miks on emakeelepäev tähtis ja vaatasid Kristjan Jaak Petersoni pilti. Lastele oli antud väike kodune ülesanne. Mõelda üks kõige ilusam eestikeelne sõna ja kirjutada see paberile. Soovi korral võis paberi kaunistada sõnaga seonduvate joonistuste/esemetega. Nii mõnelgi lapsel oli esmaspäeva hommikul oma sõna kaasas. Iga laps sai hommikuringis rääkida, miks valis just selle sõna ning lühidalt tutvustada oma pilti. Lisaks tehti katse lilleõite ja veega. Laps valis omale lilleõie ning mõtles, milline sõna talle meeldib ning kirjutas selle lilleõiele. Nooremaid lapsi abistasid kirjutamisel koolieelikud koos õpetajaga. Kroonlehed murti kokku ja lapsed panid lilleõied vette. Kui lilled avanesid oli avastamisrõõm suur.

Mürakarud arutlesid selle üle, et kõikide väikeste rahvuste keeled väärivad kohta suurte kõrval ning kui tähtis on meile meie emakeel. Üheskoos vaadati temaatilist multifilmi „Lipupäev: 14. märts on emakeelepäev“. Koolieelikud osalesid veebiviktoriinis „Kas tead, mida tähendavad need unustusehõlma vajunud sõnad?“. Veel pakkusid lapsed välja eesti keele kõige ilusama sõna ning voolisid selle aluspaberile.

HEAD EMAKEELEPÄEVA!

See artikkel on avaldatud rubriigis Teated. Lisa lemmikutesse kasutades püsilinki.