Uudishimulikud koolieelikud taaskord eluolu avastamas – seekordne käik viis meid vaatama Inglise kunstniku Mandy Barkeri fotonäitust “Mere leiud”. Näituse mõtte ja sisu avas kohapeal lastele giid, kes lastepäraselt ja huvitavalt juhtis tähelepanu olulistele keskkonnasõbralikele mõtetele ning oskas nähtavaks teha kunsti ilu. Meile väga meeldis!
Fotografiska Tallinna talvine avanäitus Mandy Barkeri “Mere leiud” (“Sea of Artifacts”) valutab südant keskkonna seisundi pärast ja juhib inimeste tähelepanu, kuidas plast hävitab loodust meie ümber.
Hinnanguliselt jõuab igal aastal merre enam kui kaheksa miljonit tonni plasti. Veest võib leida riideid ja kotte, mänguasju ja mööbliesemeid, millest raskemad vajuvad merepõhja, kergemad aga jäävad pinnale hulpima. Osa plastprahist liigub koos hoovustega tohutu suurde plastikogumisse, mis on kuhjunud Vaiksesse ookeani. Vaikse ookeani prügisaarena tuntud heljuv plastikogum Hawaii saarte ja California osariigi vahel katab ala, mis on Eestist tervelt 15 korda suurem.
Inglise kunstniku Mandy Barkeri fotodel on esemed, mida ta on leidnud maailma eri paikades plasti kogudes, teisendades need mõjuvateks kunstiteoseks. Tema töödes võib kohata nukukäsi ja kilekotte, jalgpalle ja kingapaelu, rõivaesemeid ja plastlilli. „Minu roll on olla tõlk, kellel on faktid ja teadmised sellest, kui ohtlik on tegelikult meres ujuv plast, ja lisaks oskus neid teadmisi inimestele arusaadavalt edasi anda. Mida rohkem ma teadusallikatest teada saan, seda enam süveneb minus veendumus, et pean panema inimesed nägema, et meil on hädasti tarvis muutust,“ rääkis Mandy Barker oma näituse “Mere leiud” (“Sea of Artifacts”) peamisest mõttest.