Märtsikuised raamatureeded Rõõmu raamatukogus

Algus / Teated / Märtsikuised raamatureeded Rõõmu raamatukogus
Märtsikuised raamatureeded Rõõmu raamatukogus

Sügisest alates toimuvad reedeti Rõõmutarekese Lasteaia raamatukogus lugemisminutid 6-7-aastastele lastele, kes lõunaund ei maga. Märtsis saadi kokku suisa viiel korral.

Märtsikuu esimesel raamatureedel luges Mürakarude õpetaja Urve lastele Janey Louise Jones’ raamatut “Printsess Moon hoiab loodust. Ei mingit plasti”. Vahva printsess Moon ja tema sõbrad koristavad mererannalt plastprügi. Kutsikas Sammi leiab tühja kilekoti, hakkab sellega mängima ja satub ohtu. Õnneks tõttab talle appi loomaarst. Pärast sellist õnnetust otsustab Moon hakata võitlema plastesemete kasutamise vastu. Ta nuputab, kuidas kasutada vähem plasti, ning võtab osa puhta planeedi konkursist.

Kuuldu pani lapsi mõtlema keskkonnahoiu peale. Millised asjad on plastist tehtud? Palju prügi võib leida näiteks rannaribalt: plastpudelid, kilekotid, vanad mänguasjad, joogikõrred, segamispulgad, tühjad karbid, purgi, plastkaaned jms. Lapsed said teada, et plastjäätmed on ohtlikud mereelukatele. Pea kogu maailmameres leiduvast prügist on tehtud plastikust. Ja et poolt kogu plastikprügist kasutatakse enne äraviskamist ainult korra. Plasti lagunemiseks aga kulub sadu aastaid. Kuidas teha nii, et plastikut kasutataks vähem? Millega võiks plastikust eset asendada? Saame kasutada puidust pliiatseid ja pastakaid, riidest kotte, paberkõrsi, klaaspudeleid, puidust mänguasju jne. Saame osaleda maailmakoristuspäevadel, rannakoristustalgutel, toetada kilekottide keelustamist, rääkida oma perele ja sõpradele, kuidas plastjäätmed keskkonda ja elusolendeid ohustavad. Igati mõtlemapanev ja hariv lugu loodushoiust.

10.märtsil luges Särasilmade noor õpetaja Mia koolieelikutele Irene Verdu raamatut “Kiri” . Ühel päeval leidis tuul kaotatud kirja. Vihm oli kustutanud ümbrikult kõik nimed. Aga kirjas seisid imeilusad sõnad: „Ma armastan sind.“ Tuul lennutas kirja kõrgele-kõrgele üles ja puhus siis minema, et kiri leiaks üles õige koha, kus teda oodatakse. Kuid tuul ei osanud aimatagi, et kiri maandub otse pähe Härra Kassile, kes elas üksi ja oli alati pahuras tujus. Kas tõesti alati? Võibolla suudavad kaunid sõnad tema elu muuta? Loo kuulamisele järgnenud arutelus tõid lapsed välja, et

  • see raamat räägib kirjast, tuulest, kassist;
  • see on kurbuse ja headuse raamat;
  • olla armastatud – see on headuse tunne;
  • lugedes imeilusaid sõnu MA ARMASTAN SIND tundis kass armautust.

Tõdesime üheskoos, et kaunid sõnad toovad meie ellu rõõmu tehes meid kaaslaste suhtes tähelepanelikumaks, hoolivamaks abivalmimaks – kui sina hoolid, hoolitakse ka sinust! 🤗

17.märtsi lõunatunnil ootas Rõõmu raamatukogus koolieelikuid sügisel meie maja kollektiiviga liitunud sõimemaja Päikesekiirte rühma noor õpetaja Sharlee, kes luges lastele Isabella Paglia “Aitab valedest, Nina!”. Nina on üks igavene võrukael, aga selleks, et tema suur pere temaga riidlema ei hakkaks, mõtleb ta välja hiigelVALESID. Valed aga ilmutavad end talle naljakate, lõbusate ja lärmakate, kuid ka tüütute ja kohmakate KOLLIKESTENA! OEH! Nina on kollikestest juba täitsa tüdinenud! Kuidas neist lahti saada? Jutu kuulamisele järgnenud arutelu käigus jõudsid lapsed arusaamiseni, et tõtt rääkides hoiad oma südametunnistuse puhtana ning su uni on rahulik.

24.märtsil oli Rõõmu raamatukogu Särasilmade rühma särasilmse õpetaja Margiti päralt. Ette loetavaks raamatuks osutus  Max Velthuijs’ raamatust „Konn ja sõbrad” lugu „Konn ja armastus”. Konn ühel päeval ei saanud aru, miks ta tunneb ennast imelikult. Notsu arvas, et konn on haige. Jänes sai aga aru, et konn on armunud. Konn mõistis, et ta on armunud valgesse parti. Ta proovis oma tunnetest pardile märku anda viies talle lilli, joonistades pilte, kuid tegi seda salaja – lilled jättis ukse taha, pildi lükkas ukse alt sisse jne. Ühel päeval konn otsustas, et kui ta hüppab väga kõrgele, äkki siis part armastab teda vastu. Harjutas ja harjutas kuid asi lõppes õnnetult ja ta kukkus alla. Part leidis ta, hoolitses konna eest ning ütles, et hoolib konnast, et konn ei tohi niimoodi hüpata. Alles nüüd julges konn tunnistada oma tundeid pardi vastu.

Märtsikuu viimasel reedel  kogunseid koolieelikud raamatukokku kuulama päikeselist Annelit Päikesekiirte rühmast, kes lastele luges Nele Moosti raamatut “Kõik mulle! Ehk 10 nippi, kuidas kõik endale saada “. Loo kuulamisele järgnenud arutelu võimaldas lastega mõtiskleda ja vestelda, kas kavaldamine, teiste ninapidi vedamine, narrimine, teiste heatahtlikuse ärakasutamine omakasu eesmärgil on heatahtlik ja sõbralik käitumine. Kas sel moel võidab endale sõpru? Kas paljude asjade omamine teeb meid õnnelikuks? Kui oled kitsi, jääd üksikuks. Oma asju teistega jagades ja lahke olles, leiad endale sõpru. Sõpradega koos ei ole kunagi igav.

Rõõm raamatutest, lastele ette lugemisest, koos olemisest!

See artikkel on avaldatud rubriigis Teated. Lisa lemmikutesse kasutades püsilinki.